İstasyon Mah. Güney Yanyol No:82

0262 641 41 20

İLETKEN ÇUVALLAR

TYPE C ÇUVAL (İLETKEN ÇUVAL)

Type C çuvallar iletken çuvallardır. Çuvalın kumaşı dokunurken içine iletken karbon ipler konuluyor. Buna ek olarak çuvalın bütün parçaları birbirine iletken raylar ile birleştirildiği için iletkenlik sağlanır.

Type C çuvallarda topraklama iletken raylar kullanıldığından doldurma ve boşaltma esnasında topraklama sağlanarak elektrik akımının güvenli bir şekilde boşaltılması sağlanarak çuvalın içerisinde elektriklenmenin önüne geçilmiş olur. İletken Type C çuvallarda iletkenliği gösteren özel sarı etiket kullanılır.

NEDEN İLETKEN ÇUVAL?

FIBC Çuvalların doldurulma ve boşaltılması sırasında çuvalın içinde ki malzeme kumaşa sürtünerek elektrik ortaya çıkarır. Eğer çuvalda taşınan malzeme patlayıcı yada yanıcı bir madde ise yada çuvalın boşaltıldığı alanda patlayabilecek bir ortam yada malzemeler var ise bunu ancak iletken çuval kullanarak önleyebiliriz.

 

Tehlike derecesine göre ne tür çuvallar kullanmalıyım?

 

Patlama Riski Olmayan Ortam

Patlayabilir toz zerrecikleri 
(Patlayabilir Toz Alanı 21-22)

Patlayıcı Gazlar 
(Patlayıcı Gaz Alanı 1-2)

(Patlama riski yok)

A

B

C

MIE > 3mJ

B

B

C

MIE < 3mJ

C

C

C

 (minimum ateşleme enerjisi), mJ (mega Joule)

İLETKEN ÇUVALLARIN TEST EDİLMESİ

Biz dikilmiş İletken – Type C – çuvalların ve iletken kumaşların iletkenliğini düzenli olarak ölçüyoruz ve onları kayıt altına alıyoruz.

PE NAYLONLU İLETKEN ÇUVALLAR

İletken Çuvallarda iç naylon kullanılmak istenirse özel iletken PE naylonlar kullanılarak, çuvalların iletkenliği devam ettirilir.

TYPE B – ANTISTATIK ÇUVALLAR

Type B – Antistatik çuvallar antistatik kumaşlar kullanılarak dikilir. Bu kumaşların elektrik voltaj gerilimi 6KV’dan daha küçüktür. Bu çuvallar ile enerji birikmesinin önüne geçilmiş olur. Type B – Antistatik çuvallarda PE Naylon kullanılmak istenirse yine Antistatik Naylonlar mevcut ve çuvallarda bu naylonlar kullanılabilir.

DOLDURMA VE BOŞALTMA SEÇENEKLERİ

KULLANIM ALANLARI