BIG BAG ÇUVALLARIN TAŞIMA SEÇENEKLERİ

 

KÖŞEDE 4 KALDIRMA KOLONLARI (STANDART KOLONLAR)

En çok kullanılan kaldırma kolonu seçeneğidir. Çuvalın her bir köşesinde bir adet kolon vardır. Çuval tepeden forklift ile kolonların 4’ üne birden takılarak kaldırılır.
Kolon yükseklikleri müşterilerin ihtiyaçlarına göre belirlenir ve 10cm den 150cm’e kadar değişiklik gösterebilir. Kolon serbest yüksekliği çuvalın en tepesinden itibaren başlar (serbest kolon yüksekliği). En çok kullanılan serbest yükseklik 25 ve 30cm’dir. 60cm den uzun kolonlar tek çengelli kaldırma sistemi için uygundur.

KOLONLARIN DOKUMA ÖZELLİKLERİ:

PP Standard Dokuma Kolon:

  •  Sert bir dokumadır. Bu yüzden kolon tam olmasa da çuvalın üstünde dik durur.
  •  Fiyat avantajı vardır
  •  Farklı renk seçenekleri vardır (Beyaz,siyah, mavi, yeşil, kırmızı)
 

PP Multiflament Kolon:

  •  Yumuşak bir materyaldir. Bu yüzden kolonlar tamamen sarkıktır.
  •  Normal dokumaya göre daha pahalıdır.
  •  Fazla renk seçeneği yoktur. Genellikle Beyazdır.

ZIG ZAG KOLONLAR

Zig Zag kolonlu çuvalların kolonları çuvalın 8 köşesinde ve köşenin iki tarafını kaplayacak şekilde dikilir böylelikle serbest yükseklikte kolonun geniş olarak açılmasını sağlar. Böylelikle kolonun forklifte geçmesi çok kolaydır. Hatta forklifti kullanan bir başkasının yardımı olmadan kolonları kolayca takıp kaldırabilir. Zig Zag kolonlar, kolonların dikileceği kısım özel olarak takviyelendirilmiş yuvarlak kalın dokuma kumaştan yapılmış çuvallara dikilir.

Bu kolonlar diğer normal kolonlara göre daha pahalıdır. Bu da bu kolonların dezavantajıdır.

TEK VE ÇİFT KALDIRMA KOLONLAR

Tek ve çift kaldırma kolonlar daha basit ve daha ekonomiktir. Genellikle 500kg ile 1000kg kapsitelidirler. Kolonlar farklı renkte ki kumaşlar ile sarılarak çuvalın içinde taşınacak materyale göre renk seçenekleri oluşturulabilir. Tek ve çift kaldırmalar genellikle gübre taşımada kullanılır. Forklkifte gerek olmadığı için de tarlada kullanılması kolaydır.

TÜNEL KALDIRMA KOLONLAR

Bu özel kolon şekli gövde kumaşından yapılır. İç kısmına standart kolon dikilerek tünel kaldırmanın mukavemeti üst düzeye çıkarılır. Forklift ile taşımak için idealdir ve taşıması oldukça kolaydır.

STEVEDORE VE HALKA KOLONLAR

Stevedore kolonlar özel dizayn edilmiş kolonlardır. Standart kolonlara ek olarak yapılmış, özel kaldırma gereksinimlerine göre farklı şekillerde oluşturulabilen kolonlardır. Standart 4 kaldırma kolonları 4 noktadan kaldırılabilirken stevedore kolonlar iki noktadan yada tek noktadan çengel ile kaldırılabilir. Resimlerde de görüldüğü gibi değişik varyasyonları vardır.

TABANDA EKSTRA DEVİRME KOLONLARI

Tabanda 2 yada 4 tarafa extra kolonlar dikilerek çuvalın kolayca boşaltılmasına olanak sağlar. Daha çok inşaat ve maden endüstrisinde kullanılır.

 

TYPE C KOLONLAR

Type C iletken çuvallar için iletkenliği sağlayabilmek amacıyla içinden iletken karbon ipler geçirilerek özel dokunmuş kolonlardır.